Практическа кирилизация на Windows(Windows 7)

Тук ще намерите описани всички програми които ще ви трябват за задоволяване на непрофесионалните ви нужди...

Практическа кирилизация на Windows(Windows 7)

Мнениеот Sys » Пет Юли 31, 2009 5:41 am

Windows 7 пристига с много хубава кирилизация, за разлика от всичките предишни версии. Всичко което трябва да направите за да го приведете към нормална работа са малко настройки.

Ще го кажа още един път малко по-ясно: няма нужда от допълнителни програми, файлове или подобни неща. Само от щракане с мишката по настройките.

Като начало трябва да отворите прозореца от който ще настройваме. За целта от Start менюто от пускате Control Panel:

Изображение

A в Control Panel-a избирате "Region and Language":

Изображение

Обърнете внимание, че аз използвам настройки на View: Small Icons. Ако вашита настройки са други, няма да виждате Control Panel по този начин. Но ако желаете - можете да промените начина на изглед от ограденото с зелено място.

След като изберете "Region and Language" следва хубаво прозорче с настройки. Веднага заминаваме да си оправим locale-то, ако сме изтървали да направим това по време на инсталацията(или някой друг услужливо е изтървал вместо нас ;) ). Това става като преминем на таба "Administrative". Ако там се вижда надписа "Current language for non-Unicode programs: Bulgarian(Bulgaria)"(като пише на картинкта по-долу) това означава че системата е вече настроена. Ако обаче този надпис липсва, или се изписва друг език, тогава смело натискаме бутона "Change System Locale...":

Изображение

И от новопоявилият се прозорец си избираме Bulgarian(Bulgaria):

Изображение

Тук компютърът ви най-вероятно ще поиска да се рестартира, за да може успешно да бъдат въведени новите настройки.

Следва да си оправим начина на писане, което поне на копието върху което аз тествам си е един малък абсурд - сложени са няколко режима на писане, от които нито, ама нито един не е този които ми трябва. За щастие, стандартният от XP&Vista присъства, само не е указано да се ползва. За да го укажем, минаваме на таба "Keyboards and Languages", след което щракваме на бутончето "Change Keyboards...":

Изображение

Пред нас се разкрива делото на луд гении:

Изображение

Четири различни клавиатурни подредби за български език, от която ще използвам точно никоя. И това е по подразбиране. Ами сладур е човека който го е правил, какво да кажа :goatee: При вас може и да няма нито една. Няма значение, оправя се по един и същ начин.

Щракате смело на бутона "Add". Ще се отвори нов прозорец, от който трябва да ролнете надолу докато достгнете заветното "Bulgarian"(Bulgaria):

Изображение

Сега слагайте отметки на това което искате да има, и махайте на онова което искате да изчезне. В моят случай искам да се махнат всички режими за писане на български език, освен онзи на който съм си свикнал от XP и Vista. В случеят, този език е обозначен като "Phonetic Traditional" (ммм, хитро!) После спокойно махам отметките на отаналите, понеже не ги използвам - само ще ме бавят и бъркат докато превключвам езиците, а това са:

Bulgarian - Това си е добре познатият BDS, може да искате да си го оставите.

Bulgarian Typewriter - почти като BDS. Но по-скоро като подредбата на пишещите машини - има дребни разлики с горното.

Bulgarian Latin
- мисълта на гения. Покланям се дълбоко. Чудя се как да сдържа възторга си. Да пишеш на български език, с латински букви. Също толкова добре пиша на български с латински букви, ако просто не превключвам от английски.

Bulgarian Phonetic - нова и странна фонетична подредба. Седнал някой и решил, че ако размени местата на шест символа ще предизвика фурор. Определено не е като за мен, аз си предпочитам старата подреба на символите.

Другите няма да ги описвам, но за сметка на това е кажа за пореден път - можете да имате повече от една подредба на клавиатурата си за един и същ език. Спокойно може да оставите BDS стила и да добавите стандартната фонетика(как беше - традиционната ;) ).

След като се нацъкате на воля по отметките, потвърждавате с "OK" и после давате един весел "Apply" за да влязат в сила новите настройки:

Изображение

И това е всичко. Вече Windows 7 трябва да кирилизира всичко навсякъде правилно(включително и субтитрите в който и да е плеър - дори Windows-ският) и да ви позволи да пишете с удобна клавиатурна подредба.
Аватар
Sys
Джабероуки

Re: Практическа кирилизация на Windows(Windows 7)

Мнениеот Тихо » Сря Ное 11, 2009 10:25 pm

благодаря помогна много :)
Тихо
Нерегистриран

Мнениеот iliah » Нед Ное 15, 2009 4:16 pm

Благодаря за инструкциите! Много бяха добри ;-)
iliah
Горд Потребител

Мнениеот Гост » Сря Яну 20, 2010 7:43 pm

много благодаря. толкова точно и лесно. страхотно е някой да ти помогне по такъв начин
Гост
Нерегистриран

Мнениеот snacksa » Нед Яну 24, 2010 1:57 pm

Не знам но при мен не се получава. BS player - а ми е на маймуница, също така и още две три програмки. Правя ги тези настройки, но не става. Моля помогнете ми :(
snacksa
Горд Потребител

Мнениеот IndependenT » Вто Фев 23, 2010 10:47 pm

Благодаря много, аз също имах проблем с кирилизацията на Уиндоусчето.
IndependenT
Нерегистриран

Мнениеот адонай » Чет Май 20, 2010 9:18 pm

snacksa написа:Не знам но при мен не се получава. BS player - а ми е на маймуница, също така и още две три програмки. Правя ги тези настройки, но не става. Моля помогнете ми :(

Този проблем и при мен се прояви- BS-playera е на маймуници...И няколко други програми.
Как мога да оправя това?
Предварително благодаря!
адонай
Нерегистриран

Мнениеот bobosy » Пон Май 31, 2010 4:41 pm

браво брато спаси ме от ироглифите
bobosy
Нерегистриран

Мнениеот Gost » Пет Юни 04, 2010 12:14 am

Благодаря много и аз :)
Gost
Нерегистриран

Следваща

Назад към Кои програми да ползваме?